Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Әдебиет | Сынып: 7 «а» | Пән мұғалімі: Кетикова Жазира Табылдиновна | Мерзімі: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ә.Тәжібаев «Сырдария» | |||||||||||
Сабақтың мақсаты: | - Ә.Тәжібаевтың өмірі және шығармашылығымен танысу; - «Сырдария» өлеңінің тақырыбы мен идеясын анықтау; - ақынның өзінің туған жеріне деген сүйіспеншілігін дәріптеу; - өлеңнің көркемдік ерекшелігін талдау. | |||||||||||
Күтілетін нәтиже: | Барлық оқушылар: Ә.Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы негізгі мәліметтерді біледі. Өлеңнің мазмұнын меңгереді, негізгі идеясын анықтай алады. Оқушылардың басым бөлігі: өлеңге композициялық талдау жасай алады, көркемдік ерекшеліктерін таба алады, өз ойын еркін жеткізеді. Кейбір оқушылар: өлеңдегі негізгі ойларды өмірмен байланыстыра алады, шығармашылықпен жұмыс жасайды. | |||||||||||
Сабақтың әдіс-тәсілдері: | «Мен саған сыйлағым келеді», «Құрақ құрау», «Сөзімді аяқта», «Аудиотаспа», «Сұрақтар иерархиясы», «Спираль», «Майшам ойға шақырады», «Мадақтау сэндвичі», «Аралдар» | |||||||||||
Көрнекілігі: | Сурет қиындылары, аудиотаспа, интербелсенді тақта, түсіндірмелі сөздік, майшамдар, аралдардың суреті | |||||||||||
Пәнаралық байланыс: | қазақ тілі, география | |||||||||||
Сілтеме: | Оқулық: | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Модуль | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин
| «Мен саған ... сыйлағым келеді» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
| Оқушылар шеңберге тұрып, дене қимылдарын қолданып, бір-біріне «көзге көрінбейтін, қолға ұстауға келмейтін» сыйлықтар сыйлайды. Сыйлық алушы оның не екенін тауып алуы қажет. | КжБ | ||||||||
2 мин | «Құрақ құрау» әдісімен оқушыларды топтастыру. Үстел үстіне Сыдария өзенінің 2 түрлі суретінің қиындыларын орналастыру. Топ ережесін еске түсіру. | Оқушылар сурет қиындылары арқылы 2 топқа топтасады. Топ басшысын, топ мүшелерін (спикер, тайм-кипер, хатшы, сыншы, бақылаушы) сайлайды. | КжБ | |||||||||
Үй тапсырмасын тексеру
| 3 мин
| «Сөзімді аяқта» әдісі: интербелсенді тақтадан алдыңғы тақырыпқа байланысты аяқталмаған сөйлемдерді көрсету. | Оқушылар сөйлемдерді ауызша аяқтайды, қосымша сұрақтарға жауап береді. | АКТ, СТО | ||||||||
І. Білу
| 3 мин | «Жұмбақ әуен» әдісі: Р. Әлқожаның орындауындағы «Сырдария» әнін тыңдату. - Балалар, сендерге ән ұнады ма? Ән не туралы? - Ол өзен еліміздің қай өлкесінде? - Туған жерге арналған тағы қандай әндер, өлеңдер білесіңдер? - Бүгінгі тақырыбымыз қандай болады деп ойлайсыңдар? - Сабаққа қандай мақсат қоямыз? | Оқушылар әнді тыңдайды, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Жаңа тақырыпқа шығады, мақсаттарды айқындайды. | АКТ | ||||||||
ІІ. Түсіну
| 5 мин
| «Спираль» әдісі: оқушыларға «Сырдария» өлеңін оқып шығып, негізгі идеяларды топта талқылау ұсынылады. | Оқушылар өлеңді оқып шығып, жаңа тақырыптың идеясын ашады, оны топ ішінде бір-біріне түсіндіреді. | ОжОЖТ | ||||||||
ІІІ. Қолдану
| 9 мин | «Сұрақтар иерархиясы» әдісі: топтарға парақшалар таратылады. | Оқушылар оқулықтағы мәліметтерді пайдалана отырып, Ә.Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығына байланысты сұрақтар құрастырады, оны басқа топқа жібереді. Басқа топ жауап жазады. | СТО | ||||||||
1 мин | Сергіту сәті «Ақбұлақ» | Оқушылар сергіту сәтін жасайды |
| |||||||||
IV. Талдау | 10 мин | Деңгейлік тапсырмалар С: «Сөз сыры» әдісі: мәтіннен түсініксіз сөздерді тауып, сөздіктің көмегімен мағынасын ашу. В: «Талдау» әдісі: «Сырдария» өлеңіне сатылай кешенді талдау жасау. А: «Сырлы қалам» әдісі: «Сырдария» өлеңінің желісімен «Ертіс» тақырыбына өлең шығару. |
- Оқушылар сөздікпен жұмыс жасайды. - Оқушылар өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды. - Өз ойынан шағын өлең құрастырады. | ТжДБО, ЖЕСО | ||||||||
V. Жинақтау
| 4 мин | «Майшам ойға шақырады» әдісі: әр топтың алдына майшамды қойып, жағу. Оқушыларға қауіпсіздік ережелерін ескерту. | Оқушылар майшам жанып тұрған уақытта «Туған жер – алтын бесік» тақырыбына ойтолғау жазады. Әр топтан 1-2 оқушы оқып береді. | СТО | ||||||||
VI. Бағалау | 2 мин | «Мадақтау сэндвичі» әдісі | Оқушылар бірін бірі бағалайды: мадақтау – ұсыныс – мадақтау. | ОБжОҮБ | ||||||||
Кері байланыс | 3 мин | «Аралдар» әдісі: тақтаға аралдардың суреті ілінеді. | Оқушылар стикерлерге өз аттарын жазып, таңдаған аралға жабыстырады. Себебін түсіндіреді. | ОБжОҮБ | ||||||||
Үй тапсырмасын беру | 1 мин | Интербелсенді тақтаға үй тапсырмасы жазылады | Үй тапсырмасын жазып алады:
| ТжДБО, АКТ |