2 «Б» класс. Дүниетану
Тақырыбы: Тұқым және жеміс
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға тұқым және жеміс арасындағы ерекше байланысты білуге үйрету. Өсімдіктердің өсіп өнуіне, қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
2.Оқушылардың ойлау қабілетін, сөйлеу мәнерін, ынтасын, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3.Табиғатты қорғауға,еңбексүйгіштікке, тазалыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: әңіме сабақ
Сабақтың көрнекілігі: слайд, суреттер, жемістер, карточкалар.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жағдай туғызу.
Ауа райын бақылап, белгілеу. Дәптерлеріне жазу.
Үй жұмысын тесеру. «Өз біліміңді тексер»-тест .
Барлық балалар орындайды, орындап болғаннан кейін жұптасып отырған баламен ауысып, тексереді.
ІІ Үйге жапырақтардың суреттерін сал деген тапсырма берілген.
-Сонымен жапырақтар неге сарғаяды?
-Жапырақ деген не? (Өсімдік мүшесі) Мәтіннің мазмұнын айту.
-Ал өсімдіктер туралы не білеміз? (3 топ ағаш,шөп, бұта)
-Өсімдіктің тірі ағза екенін дәлелдеңдер.
-Өсімдік мүшелерін ата
-Тамыр қандай қызмет атқарады?
-Сабақ қандай қызмет атқарады?
ІІІ Жаңа тақырып
1.Қызығушылықты ояту.
Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу. Әр топқа сұрақтар қою.(Өсімдік мүшелерін құрастыру)
2.Оқулықпен жұмыс.
-Мәтінді оқу. Оқушыларға оқыту.
-Дәптермен жұмыс.
-Сергіту сәтін жасату.
-3 топ берілген тақырып бойынша постер қорғайды.
Жеміс пен тұқым
3. Практикалық жұмыс. Зерттеу лабораториясы.
-Алдарында жемістер соларды зерттеп, байқағандарынды жазыңдар.
Әр топ өз жұмыстарын қорғайды.
-Қандай жемістер болады?
-Тұқым мен жеміс өсімдіктердің қандай мүшесі?
-Шырынды жемістерге мысал келтір.Олардың тұқымы туралы айт
-Құрғақ жемістердің тұқымы туралы айт. Оларға мысал келтір.
-Өсімдіктер тұқымы таралуы жайлы әңгімеле.
4.Қорытындылау. (Сұрақ-жауап)
-Кері байланыс. Егер бүгінгі сабақ ұнаса себетке алманы сал, қиындықтар кезедессе алмұртты салыңдар.
5.Үй тапсырмасы:
1.Мәтінді оқу, әңгімелеу, суреттер салу.
2.Өз бақшаларында қандай жемістер өсіресіңдер немесе бақшаңда ата-анаң қандай жемістер өсіреді жазып келу. Оның түрі, сипаттау, пайдасы.