«Зима 2025»

Векторларды санға көбейту

9.3.4.2векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;

Барлық оқушылар

Тік бұрышты координаталар жүйесіндегі векторларды қосу, азайту, санға көбейту,

векторлардың ұзындықтарын есептеу амалдарын қолдану.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Мектеп: Алматы облысы, Балқаш ауданы , «Көкжиде орта мектебі» мкм

Мұғалімнің аты – жөні: Абитбекова Жанар Санаққызы

Пәні: геометрия

Сынып: 9

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Векторларды санға көбейту

Оқу мақсаты

9.3.4.2векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар

Тік бұрышты координаталар жүйесіндегі векторларды қосу, азайту, санға көбейту,

векторлардың ұзындықтарын есептеу амалдарын қолдану.

Оқушылардың басым бөлігі

Векторды санға көбейту мен қасиеттерін ы тарау тақырыбымен байланыстыра отырып түсіну арқылы тақырыпты жетілдіреді, өмірмен байланыстыруға мүмкіндік жасап, тақырыптың идеясын ашды

Кейбір оқушылар

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: көпбұрыш,дөнес көпбұрыш,формулаларды қолдануға берілген тапсырмаларды орындайды.

Сурет бойынша көпбұрыштарды салыстырады, ерекшелігін анықтайды

Бағалау критерийі

Векторды санға көбейту ережесі мен қасиеттерін жатқа біледі, оны қолданып есептерді орындай алады

Өмірмен байланыстырып мысал келтіре алады.

Практикалық және теориялық берілген тапсырмаларды орындайды.


Алдыңғы білім

Бұрыш ұғымы,түрлері

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс -әрекеті


Сабақтың басы


Психологиялық ахуал тудыру.












  1. «Жүректен жүрекке» тренингін өткізу.

  2. Мұғалім: Балалар, бүгінгі күн қандай тамаша! Ендеше, сіздердің көңіл- күйлеріңіз қандай екен, бір-бірімізге жылы лебізімізді білдіру арқылы көрсетейік.

  3.  Қызығушылықты ояту:

арқылы жаңа тақырыпты анықтау, оқушыларды топқа бөлу. Көпбұрыштың 3түрі жазылған стикерлерді оқушылар таңдайды. Таңдаған түрлері бойынша топтастырылады. Төртбұрыш түрін таңдаған оқушылар бір топ, бесбұрыш түрін таңдаған оқушылар бір топ, алтыбұрыш түрін таңдаған оқушылар бір топ. Сынып 3 топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын тексеру

  1. «Миға шабуыл» әдісі

  • Балалар, стикерде жазылған әртүрлі аттар нені білдіреді?

- Вектор дегеніміз не?

-Бағыттас, коллинеар, нөлдік, перпендикуляр, қарама-қарсы бағытталған, тең, параллель вектор дегеніміз не?

-Векторларды қосу және азайтудың қасиеттері

-Векторларды санға көбейту

-Коллинеар векторлардың критерийі


  • Дұрыс, ендеше, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбымен танысайық.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы- « Векторларды санға көбейту ».

Мақсаты: Оқушылар арасында жағымды қарым – қатынас орнату, мейірімділікке, достыққа, адамгершілікке, әдептілікке тәрбиелеу, сұлулықты сезіне білуге баулу, дүниетанымдарын кеңейту.

  • ( Оқушылар көңілді. Оқушылар шаттық шеңберін құрып, (жасыл, сары, қызыл) гүлдер беріп, бір – біріне тілек айтады).

  • ( Оқушылар көңілді. Оқушылар шаттық шеңберін құрып, (жасыл, сары, қызыл) гүлдер беріп, бір – біріне тілек айтады).


  • (оқушылар өз жауаптарын айтады).

  • Ия, дұрыс. Бұл - көпбұрыш түрлері.

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді


Сабақтың ортасы












Білу

түсіну



















Қолдану

бағалау
















































Сабақты соңы

Кері байланыс



«Стоп кадр» әдісі бейне баян көрсету

  • 1 тапсырма. (топтық жұмыс):

Постер құрастыру.

А) Орттар немесе базистік векторлар дегеніміз не?

В) Векторларды қосқанда, азайтқанда, немесе көбейткенде координаталары қалай есептеледі? С) Радиус вектор деген не?

Д) Екі нүктенің ара қашықтығы немесе модулі қалай есептеледі?

Қызыл түске тапсырма:(А тобынан түзілген тапсырмалар)

1. . Болғанда , =?

2. .

3. .

4.

Сары түске тапсырма(В тобынан алып түзілген тапсырмалар)

1. А(3;-5), В(1;7)

2. ның ұзындығын табыңыз

3.А(7;-2), В(11;1). АВ ның ұзындығын табыңыз.

4.C(6;-5) .L(2;-1) болса , А=2C+L мәнін табыңыз.

Жасыл түске тапсырма(С тобынан алынған есептер)

  1. , болғанда

  2. А(11,7) вектордың басы, В ұшы. (-2,8) В ұшының координатасын табыңыздар.

  3. АВCD параллелограмының D төбесін тап, егер А(-2;2), В(4;2), С(5;-1) болса.

  4. АВС үшбұрышының төбелері А(-2;-2), В(2;6), С(5;-3) болса АА1 медиана болса, АА1 дің координаталарын тап.


ҚБ «Бас бармақ»

2 тапсырма. «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі арқылы

№1

1-есеп. [1] m векторының қандай мәнінде және векторлары перпендикуляр болады?

2-есеп. [1] және векторларының арасындағы бұрыштың косинусын табыңдар, егер және .

Шешуі:

=(3; 1; 1), =(-1; 3; 1), , | ,



. Жауабы: .

3-есеп. және коллинеар векторлар. Осы векторлардың белгісіз координаталары

p және q –дің сан мәндерін табыңдар, егер және

Шешуі: || болса, онда теңдігі орындалады, мұнда векторлардың координаталарының ешқайсысы нөлге тең емес.

, бұдан p=-0,3; q=0,25 шығады. Жауабы: p=-0,3; q=0,25.

4-есеп. Егер және болса, онда табыңыз.

Шешуі: формуласын қолданамыз.

, бұдан , онда .

Жауабы: 18.

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»


3 –тапсырма.

Жаңа сабақты бекіту Түсіндірілген тақырып бойынша сұрақтар қоямыз: Кеңістіктегі екі вектордың қосындысы дегеніміз не? Вектордың қосындысының негізгі қасиеттері; Қосындысы нольдік векторды беретін вектор қалай аталады? Вектордың k санына көбейтіндісі дегеніміз не? 

Бағалау: смаилик арқылы



«Рефлексиялық нысана» техникасы



Үй тапсырмасы:


Қорытынды

Бағалайды, пікірлеседі, таңдайды






Топтың ішінен бір немесе екі оқушы шығып қорғайды.

Жаңа тақырыптың түсіндіру жолын талдау. Әр топқа жеке тақырып беріледі.







Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее