«Зима 2025»

Жай бөлшектің негізгі қасиеті. Жай бөлшекті қысқарту. 5 сынып. Математика.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгеру

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап жекелей, топпен сұрау

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен сәлемдесу

2. Журнал бойынша түгендеу

3. Жаңа білімнің тақырыбын хабарлау

4. Проблема тудыру

ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектің негізгі қасиеті. Жай бөлшекті қысқарту

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Жай бөлшектің қасиетін таныстыру, бөлшекті қысқартуға

үйрету, білім, білік дағдыларын арттыру

  1. Дамытушылық: Басқа пәнмен байланыстыру арқылы логикалық

ойлауын, есте сақтау қабілеттіліктерін қалыптастыру.

  1. Тәрбиелік: Таза, әдемі жазуға дағдыландыра отырып,адамгершілік,

ұқыптылық қасиеттерге баулу.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгеру

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап жекелей, топпен сұрау

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен сәлемдесу

2. Журнал бойынша түгендеу

3. Жаңа білімнің тақырыбын хабарлау

4. Проблема тудыру

ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

  1. Жай бөлшектің негізгі қасиетімен танысу

  2. Бөлшекті қысқартумен жұмыс істеу

  3. Қысқартылмайтын бөлшекпен танысу

  4. Бөлшектердің қасиетін пайдаланып, есептеуге үйрену

= 1÷2;  = 2÷ 4


Жай бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей натурал санға көбейткеннен немесе бөлгеннен жай бөлшек өзгермейді.



=  =;  =  = : 2 =

Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың 1- ден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды.

Алымы мен бөлімі өзара жай сандар болатын бөлшектер қысқартылмайтын бөлшектер деп аталады.



«Нұрлы ақыл» кезеңінің тапсырмалары:

Бөлшектің қасиетін пайдаланып, теңдікті дәлелдеңдер:

1) =; =; =; =

2) ; ; ; бөлшектерін 2-ге қысқартыңдар



«Ыстық қайрат» кезеңінің тапсырмалары:

1) ; ; ; бөлшектерін 3-ке қысқартыңдар

2) х-тің орнына қандай санды қойғанда бөлшектердің теңдігі сақталады:

= ; =; =; =





«Жылы жүрек» кезеңінің тапсырмалары:

1. Бір-бірімен жарысќа,

Төрт аю, бір арыстан

Екі ќой мен бір түлкі,

Бәрі нешеу кім білді?

2. Дүкеннен мен сабын алдым

Оның және қабын алдым

Екі дәптер, бір қарындаш,

Тіс ысқышты тағы алдым

Есептеші сонда бәрі

Қанша болды қолда бәрі?

3. Ереженің әріп түрінде жазылуы қалай аталады?

  1. Шеңбердің ішіндегі бөлігі?

  2. Құрамында белгісізі бар теңдік?

  3. 6 ав өрнегінің коэффициенті

  4. Шеңбердің бойындағы нүктені центрмен қосатын кесінді

  5. 128 саны 3- ке бөліне ме?

  6. 5 пілте жанып тұр еді. Айжан оның 3-еуін сөндірді Нешеуі қалды?

  7. Тіктөртбұрыштың қабырғалары 4 және 5 см , периметрін тап



Сұрақтар (сабақты бекіту кезеңі) сурет бойынша

Нәтижелерін хабарлау

Үйге тапсырма: 90 беттегі сұрақтарға жауап беру, № 460, 461, 462





Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее