«Зима 2025»

«Жанар-ақылды қыз.»

Сравнительная характеристика героев из художественного фильма "Менің атым-Қожа." по одноименной повести Бердібека Соқпақпаева. Характеристика героини Жанар в сравнении с Қожой.

Олимпиады: Русская литература 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Мұғалім: Шарыпова А.Б. Сынып: 5 «А»

Пән: Қазақ тілі және әдебиет.

Сабақтың тақырыбы:

«Жанар-ақылды қыз.»

Мақсаты:

Білімділік:


Дамытушылық;


Тәрбиелік

Қазақ тіліндегі мәтіндер негізінде оқушылардың сурет галереялары, суретшілер жайлы ақпараттық ұғымын қалыптастыру.

Л.т: Сын есімді меңгерту.

Жаңа тақырып бойынша әртірлі диалогтік миниумдар арқылы тіл дамыту жұмыстарын жүргізу

Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.

Күтілетін нәтиже:

ОТЖ: «Жанар-ақылды қыз.»-туралы ақпарат береді,тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді қатыстырып сөлем құрайды.

ООЖ:қазақша сөйлем үлгілері негізінде «Жанар-ақылды қыз.»-тақырыбына мәтін құрап айтады,тірек сөздерді қолданып.

ОЖЖ: «Жанар-ақылды қыз.»-тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құрай алады.

Түйінді идеясы

Сырт бейнесі,салмақты,ашық.

Сілтеме

Тақырыптық - күнтізбелік жоспар, «Қазақ тілі»,жазу дәптері.

Дереккөздер, құрал жабдықтар

Үлестірмелі материалдар, фломастер, оқушыларға арналған танымдық бағдарламалардың бейнебаяны,кестелер,суреттер,желімқағаздар.

Оқыту әдістері:

Сипаттау,түсіндіру,сұрақ-жауап, «Ыстық алақан»,диаграммалар-Вен диаграммасы,сергету жаттығуы.

Сабақ кезеңдері,

әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Оқушыларға психологилық ахуал туғызу:

Сәлемдесу, психологиялық ахуал қалыптастыру.

Кезекші есебін тыңдау, топқа бөлу. Тіл жаттықтыру жұмысы.

Оқушылар сәлемдеседі, кезекшінің есебі тыңдалады.

Балалар бір –біріне сәттілік,жақсы тілектер айтып , топқа бөлінеді.

Өткен сабақты тексеру.

Сұрақ- жауап әдісі,

Қайталау, ойландыру әдістері

Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.Кемшілікті анықтайды,түзетеді,бағалайды.Сын есім-ережені тексеру.

Топтық:Диаграммалар!

Тапсырма айтады,тақырып бойынша сұрақтарға ж.б.

1. Қожа қандай?

2. жанар қандай? Жекеше: Кестені толтырады!

І.Қызығушылықты ояту:


Оқушыларға арналған танымдық бағдарламаның үзіндісін көрсетеді:6,7-тап.Айтылым. 1. «Менің атым- Қожа» повесінің авторы кім ?

2.Қожа қандай бала?

3. «Менің атым Қожа» фильмді көрдің бе?

Саған Қожа ұнады ма? 5.Бүгінгі сабақтың тақырыбын жаздырады.

Бейнебаян көреді,сұрақтарға жауап береді. Айтылым. 6,7-тап.

«Менің атым- Қожа» повесінің авторы кім ?

2.Қожа қандай бала?

3. «Менің атым Қожа» фильмді көрдің бе?

Саған Қожа ұнады ма?

5.Бүгінгі сабақтың тақырыбын жаздырады

ІІ Мағынаны тану:





1.Сөздікпен жұмыс:Берілген сөздерді оқиды,түсінеді.

Берілген сөйлемдерді оқиды, түсінеді. Берілген сөздерді жазады.



Т. О.А.Берілген сөздерді оқиды,түсінеді.

Берілген сөйлемдерді оқиды, түсінеді

Берілген сөздерді жазады. Түсіп,сөзтіркестерін және сөйлемдерді жасап айтады

Берілген сөздемен ассоцияграмма жас-ды,түсіндіреді.



3.Грамматика:Сын есімдердің түрлерің ажыратады..

8 тап.Жазылым.

Оқушылар ережелерді айтады. Сын есімдердің түрлерің ажыратады..

8тап.Жазылым.


3.Мәтінмен жұмыс:

Топта жұмыс жасату, мәтінді әр топқа оқыту, талдату.

Т,О: 9-тап- дұрыс оқып айтуға,машықтандыру.

Тыңдалым: Оқылым:Мәтінді тыңдайды,оқиды, аударады, постер құрастырады.Әр топ мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, жауап береді.

9- тап – оқып айтуға,машықтандыру.

А:9-тап - орындату.

Бейнелеу өнерінің қандай жанрлық түрлерін білесің?

А:тап дұрыс- жасайды.

Ж:10- тап .Берілген сөйлемдерді толықтырады, оқиды,талдайды.


Ж:10- тап .Берілген сөйлемдерді толықтырады, оқиды,талдайды,жазады


4.Сергету.

Сергету жасайды


ІІІ. Ой толғаныс

«Кім жылдам?! әдісі

«Екі пікір» құрастырта отырып, бекіту-6 тап

«Қарлы доп»

«Кім жылдам» құрастырады, қорғайды.-6тап.

4.Бекіту.

Ж: Кестені жасату.Өз пікірін жазады,айтады.

Ж: Кестені толтырады:дұрыс суатты жазады. .Өз пікірін жазады,айтады.

5.Бағалау

Түсіндім: Сұрағым бар.Түсінбедім

Түсіндім: Сұрағым бар.Түсінбедім

Кері байланыс

Топ басшыларының бағалауы,

Мұғалім бағасымен қорытындылау.

Сабақ туралы ойларын ауызша айтқызу

Топ басшылары оқушыларды берілген критерийлер бойынша бағалайды, мұғаліммен келісе отырып, қорытынды баға қойылады.

Үйге тапсырма

41-42бет,4,5тап.

41-42бет,4,5тап.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее