«Весна — лето 2024»

"Жуынатын бөлме" саяхат сабақ

Құлағы нашар еститін балалар үшін Ленгер қосалқы мектеп-интернаты коммуналдық мемлекеттік мекемесінің есту қабілетін дамыту маманы Тойлыбаева Гаухар Сердалыкызының 1-сынып оқушыларына арнаған саяхат сабағы.

Сабақ жоспары + презентациясы+көрнекілігі

Олимпиады: Окружающий мир 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Жуынатын бөлме

Сабақтың мақсаты: Оқушыға дыбысты жек, буында, сөзде, сөйлемде дұрыс қайталатып айтқызу.

Дамытушылық: Оқушыға дыбысты ажырата отырып, буындарды сөздерді, сөйлемдерді айтқыза отырып, есту қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.

Коррекциялық мақсаты: Дыбыстарын қадағалап, дыбысты анық айтқызу.

Сабақтың әдісі: саяхат сабағы

Көрнекілігі: ДКА, профиль, суреттер, кеспе қағаздар, макеттер, аудиожазбалар, слайдтар, кубиктер.



Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Тұрмахан Арайлым. Диагнозы: « Екі жақтық сенсоневроздық нашар естушілік 3-4 дәрежелі ЗПРР»

Сәлемдесу.

  • Сәлем.

  • Сәлем, апай.

  • Құлаққапты ки

  • Қабылдағышты қос.

  • ПА-ПА-ПА

  • Сен қалай естисің? (Экран арқылы)

  • Мен жақсы естимін.

  • Сенің аты- жөнің кім?

  • Сен қай сыныпта оқисың?

ІІ. Тыныспен жұмыс. Шар үрлету.

ІІІ. Дауыспен жұмыс.

1. Жаңбыр қалай жауады? (тырс-тырс-тырыс)

2. Жел қалай еседі? ( гу-гу-гу)

3. Күн қалай күркірейді? (гүр-гүр-гүр)

4. Су қалай ағады? ( сылдыр-сылдыр)

Дыбыстану бөлімі.

И- дыбысы ашық буында

М- дыбысы ашық буында



Артикуляциямен жұмыс.

И- дыбысының профиль артикуляциясымен таныстыру.

И- дыбысын айтқанда дауыс бар. Ауа ауыз қуысы арқылы өтеді. Айтқанда тіл астыңғы тіске тіреліп, тіл бүйірлері қатты ширығып, түпкі азуларға тиеді.

И - дыбысын жеке айтқызу.

И - дыбысын қадағалап, буындарды оқы.

  • ПИ, -ТИ,- МИ (кубиктер ойыны)

И- дыбысын қадағалап, сөздерді оқы.

Пима, тиме, Мира

И- дыбысын қадағалап, сөйлемді оқы, суреттерді ата.

Мынау- пима, Менің атым- Мира

М- дыбысы ашық буында

Артикуляциямен жұмыс.

М - дыбысын айтқанда дауыс бар, ауа мұрын арқылы өтеді.

М- дыбысын жеке айтқызу.

М -дыбысын қадағалап, буындарды оқы.

-МА, - МО,- МУ (қиынды қағаздар)

М - дыбысын қадағалап, сөздерді оқы, суреттерді ата.

Мата, машина

М - дыбысын қадағалап, сөйлемді оқы.

Мынау - әдемі мата.

Сергіту сәті. (Қимыл-қозғалыс ойыны)

Есту қабілетімен жұмыс. (экран арқылы)

- Сен таңертең не істейсің?

- Мен бетімді жуамын, тісімді тазалаймын.

Пәнаралық байланыс (экран арқылы)

Бұйрықты орында.

Шашыңды тара.

Қолыңды жу.

Тісіңді тазала.

Мәтінмен жұмыс.

Жуынатын бөлме

Мынау- жуынатын бөлме. Мира қолын жуды. Арай тісін тазалады. Анар шашын тарады.

-Оқу.

Жаңа сөздерді қайтала.

Бөлме, тазала, шаш, тара.

Математикалық тапсырма.

Бірдей түске боялған тарақтарды іріктеп ал да, сана.

Суретте сабын көп пе, әлде сабын көп пе, салыстыр

Жалаңаш құлақпен жұмыс.

Сабақты қорытындылау.

  • Сен бүгін сабақта не істедің?

  • Мен бүгін сабақта тыңдадым, санадым, сұраққа жауап бердім.









Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Рахметов Икрамжан. Диагнозы: « Екі жақты сенсоневроздық нашар естушілік 4 дәрежелі нашар естушілік»

Сәлемдесу.

  • Сәлем.

  • Сәлем, апай.

  • Құлаққапты ки

  • Қабылдағышты қос.

  • ПА-ПА-ПА

  • Сен қалай естисің? (Экран арқылы)

  • Мен жақсы естимін.

  • Сенің аты- жөнің кім?

  • Сен қай сыныпта оқисың?

ІІ. Тыныспен жұмыс. Шар үрлету.

ІІІ. Дауыспен жұмыс.

1. Жаңбыр қалай жауады? (тырс-тырс-тырыс)

2. Жел қалай еседі? ( гу-гу-гу)

3. Күн қалай күркірейді? (гүр-гүр-гүр)

4. Су қалай ағады? ( сылдыр-сылдыр)

Дыбыстану бөлімі.

У- дыбысын түзету.

Т- дыбысын түзету.

У- дыбысының профиль артикуляциясымен жұмыс.

У дыбысын айтқанда дауыс бар. Ауа ауыз қуысы арқылы шығады. Тіл артқа қарай көтеріліп, көмекейге тартылады.

У- дыбысын жеке айтқызу.

У - дыбысын қадағалап, буындарды оқы.

-ПУ- ТУ- УТ- УС (кубикпен жұмыс)

У - дыбысын қадағалап, сөздерді оқы.

Су, аула, сурет, уақыт.

У- дыбысын қадағалап сөйлемді оқы.

Қуат балық аулады.

Т-дыбысының профиль артикуляциясымен жұмыс.

Т- дыбысын айтқанда ауа ауыз қуысы арқылы өтеді. Дауыс жоқ.

Т- дыбысын жеке айтқызу.

Т- дыбысын қадағалап буында оқы. (слайдпен жұмыс)

-ТА-ТО- ИТ- ОТ- АТ

Т - дыбысын қадағалап, сөздерді оқы, суреттерді ата.

Ата, ту, тал, бота, тай

Т - дыбысын қадағалап, сөйлемді оқы.

Атам бата берді.









Сергіту сәті. (Қимыл-қозғалыс ойыны)

Есту қабілетімен жұмыс. (экран арқылы)

- Сен таңертең не істейсің?

- Мен бетімді жуамын, тісімді тазалаймын.

Пәнаралық байланыс (экран арқылы)

Бұйрықты орында.

Шашыңды тара.

Қолыңды жу.

Тісіңді тазала.

Мәтінмен жұмыс.

Жуынатын бөлме

Мынау- жуынатын бөлме. Мира қолын жуды. Арай тісін тазалады. Анар шашын тарады.

-Оқу.

Жаңа сөздерді қайтала.

Бөлме, тазала, шаш, тара.

Математикалық тапсырма.

Бірдей түске боялған тарақтарды іріктеп ал да, сана.

Суретте сабын көп пе, әлде сабын көп пе, салыстыр

Жалаңаш құлақпен жұмыс.

Сабақты қорытындылау.

  • Сен бүгін сабақта не істедің?

  • Мен бүгін сабақта тыңдадым, санадым, сұраққа жауап бердім.

































Содержимое разработки

Сабақтың барысы: I . Ұйымдастыру кезеңі. 1) Әріппай Әсел -Сәлемдесу. -Сәлем __________. -Сәлем апай,сә-лем а-пай. -Құлаққапты ки. -Қабылдағышты қос! -Па-Па-Па. -Сен қалай естисің?(экран арқылы) -мен жақ-сы ес-ти-мін

Сабақтың барысы:

  • I . Ұйымдастыру кезеңі.
  • 1) Әріппай Әсел
  • -Сәлемдесу.
  • -Сәлем __________.
  • -Сәлем апай,сә-лем а-пай.
  • -Құлаққапты ки.
  • -Қабылдағышты қос!
  • -Па-Па-Па.
  • -Сен қалай естисің?(экран арқылы)
  • -мен жақ-сы ес-ти-мін

Аф-Аф-Аф Ит қалай дыбыстайды?

Аф-Аф-Аф

Ит қалай дыбыстайды?

Мяу-мяу-мяу Мысық қалай дыбыстайды?

Мяу-мяу-мяу

Мысық қалай дыбыстайды?

Ку-ка-ре-ку Тауық қалай дыбыстайды?

Ку-ка-ре-ку

Тауық қалай дыбыстайды?

Дыбыспен жұмыс.[а]- дыбысының профиль артикуляциясымен жұмыс.

Дыбыспен жұмыс.[а]- дыбысының профиль артикуляциясымен жұмыс.

а-дыбысын қадағалап сөзде айт. суреттерді ата  Ал-ма  А-па  А-на

а-дыбысын қадағалап сөзде айт. суреттерді ата

Ал-ма

А-па

А-на

а-дыбысын қадағалап  сөйлемде айт.  алма ал  мынау - ата

а-дыбысын қадағалап сөйлемде айт.

алма ал

мынау - ата

Дыбыспен жұмыс.[м]- дыбысының профиль артикуляциясымен жұмыс.

Дыбыспен жұмыс.[м]- дыбысының профиль артикуляциясымен жұмыс.

[м]-дыбысын қадағалап сөзде айт.Суреттерді ата мата ма-ши-на

[м]-дыбысын қадағалап сөзде айт.Суреттерді ата

мата

ма-ши-на

[м]- дыбысын қадағалап сөзде айт. Суреттерді ата. әдемі мата

[м]- дыбысын қадағалап сөзде айт. Суреттерді ата.

әдемі мата

Сергіту сәті.

Сергіту сәті.

Пәнаралық байланыс.  Жанұя мүшелерін ата. ата-апа әке-ана

Пәнаралық байланыс.

  • Жанұя мүшелерін ата.

ата-апа

әке-ана

Үй жануарлары  мынау-қой  мынау-жылқы мынау-ешкі мынау-  сиыр

Үй жануарлары

мынау-қой

мынау-жылқы

мынау-ешкі

мынау- сиыр

Математикалық тапсырма  Ағашта неше алма бар? Сана

Математикалық тапсырма Ағашта неше алма бар? Сана

Геометриялық фигураларды ата.  үш-бұ-рыш төрт-бұ-рыш  шең-бер

Геометриялық фигураларды ата.

үш-бұ-рыш

төрт-бұ-рыш

шең-бер

Қоштасу  Сау бо-лы-ңыз а-пай!

Қоштасу

Сау бо-лы-ңыз а-пай!

Сабақтың барысы: I . Ұйымдастыру кезеңі. 1)Рахметов Икрамжан -Сәлемдесу. -Сәлем __________. -Сәлем апай,сә-лем а-пай. -Құлаққапты ки. -Қабылдағышты қос! -Па-Па-Па. -Сен қалай естисің?(экран арқылы) -мен жақ-сы ес-ти-мін

Сабақтың барысы:

  • I . Ұйымдастыру кезеңі.
  • 1)Рахметов Икрамжан
  • -Сәлемдесу.
  • -Сәлем __________.
  • -Сәлем апай,сә-лем а-пай.
  • -Құлаққапты ки.
  • -Қабылдағышты қос!
  • -Па-Па-Па.
  • -Сен қалай естисің?(экран арқылы)
  • -мен жақ-сы ес-ти-мін

Аф-Аф-Аф Ит қалай дыбыстайды?

Аф-Аф-Аф

Ит қалай дыбыстайды?

Мяу-мяу-мяу Мысық қалай дыбыстайды?

Мяу-мяу-мяу

Мысық қалай дыбыстайды?

Ку-ка-ре-ку Тауық қалай дыбыстайды?

Ку-ка-ре-ку

Тауық қалай дыбыстайды?

[у]-дыбысын қадағалап сөзде айт. Суреттерді ата ту су  ұ-лу

[у]-дыбысын қадағалап сөзде айт. Суреттерді ата

ту

су

ұ-лу

[т]-дыбысын қою.  Профиль артикуляциясымен жұмыс.

[т]-дыбысын қою. Профиль артикуляциясымен жұмыс.

Сергіту сәті.

Сергіту сәті.

[т]-дыбысын қадағалап сөйлемде айт. Суретпен жұмыс  мы-нау а-та  мы-нау бо-та

[т]-дыбысын қадағалап сөйлемде айт. Суретпен жұмыс

мы-нау а-та

мы-нау бо-та

Пәнаралық байланыс  Жанұя мүшелерін ата. ата-апа әке-ана

Пәнаралық байланыс

  • Жанұя мүшелерін ата.

ата-апа

әке-ана

Үй жануарлары  мынау- қой мынау-жылқы мынау-ешкі  мынау-  сиыр

Үй жануарлары

мынау- қой

мынау-жылқы

мынау-ешкі

мынау- сиыр

Математикалық тапсырма  Ағашта неше алма бар? Сана

Математикалық тапсырма Ағашта неше алма бар? Сана

Геометриялық фигураларды ата.  үш-бұ-рыш төрт-бұ-рыш  шең-бер

Геометриялық фигураларды ата.

үш-бұ-рыш

төрт-бұ-рыш

шең-бер

Қоштасу  Сау бо-лы-ңыз а-пай!

Қоштасу

Сау бо-лы-ңыз а-пай!

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее