«Весна — лето 2024»

Мақсат бағыныңқылы сабақтас

мақсат бағыныңқылы сабақтас туралы бір күндік жоспар

Олимпиады: Окружающий мир 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Тексерілді:

Оқу ісінің меңгерушісі:

Н.Аульбекова


Қысқа мерзімді жоспар


Пәні: қазақ тілі

Мектеп: №8 шағын жинақты жалпы орта білім беретін мектебі

Күні: 13.03.2017

Мұғалімнің есімі: Досалиева Нурила Серікқызы

Сынып: 8

Қатысқандар саны: 13

Қатыспағандар саны: -

Сабақтың тақырыбы:

Мақсат бағыныңқылы сабақтас

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

Мақсат бағыныңқы сабақтас туралы түсінік беру,жасалу жолдарын ұғындыру,сөздердің өзге байланысу түрлерінен ажырата білуді үйрету;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Мақсат бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлері туралы түсінеді, ереже айта біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімдерін дамытады, жүйелейді;

Кейбір оқушылар:

Бірлескен іс-әрекетте білімдерін өмірде қолдана алуға бейімделеді

Күтілетін нәтиже

1.Мақсат бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлем туралы білім алады.

2.Топ бойынша жұмыс істеуге дағдыланады.


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар:

Алдыңғы тақырыпта өтілген мезгіл сабақтас сөйлемнің түрлерімен байланыстырады


Жазылым бойынша ұсыныстар: Талғаулы салаласты сөйлем ішінен таба біледі

7 модульдің қолданылуы

АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)

Қолданылатын әдіс-тәсіл

Миға шабуыл, кім жылдам, ыстық орындық, кім шапшаң

Қолданылатын ресурстар

Тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, бағалау парақтары, ноутбук, слайд

Алдыңғы оқу

Өтілген тақырыппен байланыстыру

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ресурстар

Басталуы

(5 мин)

Білім







Қызығушылық

ты ояту


Түсіну

5 мин





Ортасы

Қолдану

10 мин



Мағынаны ажырату



Талдау

13 мин










Жинақтау

5 мин










Сергіту сәті:

Сәлемдесіп, психологиялық ахуал орнату

Ана тіл – асыл қазына,

Байлығың білсең, ол сенің.

Жеткізер өмір жазына

Сонымен өсер өркенің, - деп ақын ағаларымыз жырлағандай, тілдің тазалығын сезінетін кезекті қазақ тілі сабағымызды бастаймыз.

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру


Бір-біріне жақсы тілектер тілеп, ынтымақ

тастықта болу.









АКТ

АКТ

(ноутбук).


Үлестірме қима қағаздар, қиындылартаратылады әр топқа.










Біліммен ой сергіту
1. Құрмалас сөйлем неше жай сөйлемнен болады (кемінде екі)
2. Түсіндірмелі салаластың жалғаулығын ата (жоқ)
3. Ыңғайласқа айналатын салалас түрі (кезектес)
4. Қайталанбайтын жалғаулықтар (және, немесе)
5. Мынау, сонша, сол жалғаулығы қай салаласта (жалғаулық емес)
6. Үш жалғаулығы бар салалас (кезектес)
7. Сәулең болса кеудеңде, мына сөзге көңіл сал (шартты бағ саб)
8. Сабаққа жақсы жауап берсең, бес аласың (салалас емес)



Жаңа сабақты түсіндіру:

Мақсат бағыныңқы сабақтастың құрамындағы сөйлемдердің алғашқысы соңғыдағы істің мақсатын білдіреді.

Мақсат бағыныңқы сабақтасты құрайтын жай сөйлемдер бір-біріне бағына,тек сабақтаса байланысдаы.

Бағыныңқының баяндауыштары тұйық етістікке,кейде болжалды келер шақ есімшенің болымсыз түріне үшін шылауының тіркесуі арқылы (көру үшін,көрмес үшін,), -мақ,-мек жұрнақты етістіктен кейін болып деген көмекші етістіктің (-мақ болып), етістіктің шартты,қалау және бұйрық райының 3-жағынан кейін деп көмекші етістіктігінің (айтсам деп,айтайын деп,айтсын деп) тіркесуі арқылы жасалады.

Мақсат бағыныңқы сабақтастың сұраулары: Не үшін? Не мақсатпен? Не деп? Неге? Мақсат бағыныңқы сабақтастың жай сөйлемдері үтір арқылы бөлінеді.

Мысалдар: Дәуіт ұшып кетпеу үшін,қарлығаш оның қанатын қырқып қояды.Адам жазым,ат жазым болып жүрмес үшін,көкпар шығармай,айналма бәйгемен тынбаққа келісті.Ат тұяғының дүбірі естілмесін деп,бұлар ауылдың ық жағына қарай бұрыла жүрді.

Абай бүгін әдейі бір үй іші кеңесті оңаша сөйлесейін деп,Мағаш,Әбіштерді осында шақыртқан.Абайлар Ойқұдықтағы ауылға жете қонбақ болып,аттарын шоқыта,сар желіске сала жөнелді.Білмегенін білсем деп,оқушылар ынтығар.

1

(-мақ,-мек,-пақ-пек,-бақ,-бек) + -шы,-ші + болып

Ол оқымақшы болып қалаға келді.

2

-у + үшін

Ол оқу үшін,қалаға келді.

3

(шартты,қалау,бұйрық райлар) + деп

Ол оқысам деп,қалаға келді.

4

(-қы,-кі) + тәуелдік жалғау + келіп

Оның оқығысы келіп,қалаға келді.


Мәтіндермен жұмыс
Мәтінді оқып шығып, бір - біріне әңгімелеу, жаңа сөздермен танысу. Бір - біріне сұрақтар қойып, пікір алмасу, түсіндіру
Мысалы
- Екі әңгімеден қайсысы ұнады?
- Неліктен әкесін құтқарды деп ойлайсыңдар?
- Қай ұлға сүйсіндіңдер?
- Осындай жағдайға түссеңдер, сендер не істер едіңдер?
- Әкенің тілін алу керек пе?
- Өзің кімнің орнында болғанды қалайсың?
- Қандай ой түйдің?
Осыдан соң 2 топқа мынадай тапсырма беремін яғни пікірталас жүргізеді, 1 топ ерте кездегі ұлдарсыңдар, 2 топ қазіргі кездегі ұлдарсыңдар 3 топ бақылаушы

Жаттығумен жұмыс: 145-жаттығу. Құрмалас сөйлемнің айтылмай қалған баяндауыштың орныныа қажетті баяндауыш болатын сөздерді жазып, сөйлемді аяқтаңдар.

Тақтамен жұмыс: Тақтаға бірнеше сөйлемдерге синтаксистік және морфологиялық талдау жүргізеді.


Аяқталуы

5 мин

Үйге тапсырма:

2 мин

Мұғалім журналға түсіріп, оқушылардың күнделіктеріне бағаларын қояды.

Топ басшы бағалау парақшаларын толтырып, мұғалімге тапсырады.

Бағалау қағаздары

Стикерлер

Стикерлерді толтыру

Ұсынылған стикерді толтыру

152-беттегі 146-жаттығу

Берілген тапсырманы орындап келу

Қосымша ақпарат:

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Оқушылардың қабілетіне қарай, тақырыбына байланысты тапсырманы күрделендіремен. Әсіресе, қазақ тілі пәні болғандықтан талдау, талқылау, дәлелдеу, қорғау жұмыстарын ұйымдастырамын.

- орыс тілі, матем, ағылшын тілдері пәндерімен байланыс бар;

- Интерактивті тақта, ноутбук пайдаланамын;

- Тәрбиелік мәні жоғары.

Рефлексия

- Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Сабақта оқу мақсаты шынайы. Оқушылар бүгінгі сабақты меңгеріп қана қоймай, оны сөйлем ішінде талдай алды. С деңгейдегі А. Есімді оқушым жаттығу жұмысы кезінде өте қызығушылықпен қатысты. Жоспарланған саралау тиімді, әрі уақытты тиімді пайдалана білдім. Жоспарыма ешқандай түзету енгізбедім.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?


  1. Психологиялық ахуал орнатып, сәттілік тілегендері


  1. Жаңа сабақ түсінікті болғаны


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?


  1. Жаттығумен жұмыс


  1. Мәтіндермен жұмыс жасағандары

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Жеке жеке оқушымен жұмыс жасауды мейлінше көбейтіп отыруды.







Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее