«Весна — лето 2024»

Математика.Ашық сабақ.Қайталау

Пәннің аты:

Математика

Уақыты: 17.01.2019 ж

Мұғалім: Сахиева Роза Файзуллақызы

Сабақтың тақырыбы

Қайталау

Сілтеме

Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор

Сабақтың жабдығы

Суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер.

Жалпы мақсаттар

Оқыту нәтижесі

Білімділік: Көбейтіндіні санға бөлу, екі таңбалы санға көбейту және бөлу,тік төртбұрыш,шаршының ұзындығын,енін табуға берілген есептерді шығаруда білім дағдыларын қалыптастыру Дамытушылық: Өз бетінше жұмыс істеп, шығармашылық қабілетін дамыту, өз беттерінше қорытынды жасай білуге дағдыландыру. Тәрбиелік: Оқушыларға алғашқы экономикалық білім беруге бағыт беру, нарықтық қатынастарға байланысты экономикалық дамыған іскер адамдарды тәрбиелеу. Сабақтың типі: аралас сабақ Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру,жұбын тап Пән аралық байланыс: еңбекке баулу, геометрия Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, тірек сызба, сурет

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау парақшасымен таныстыру

Ынтымақтастық атмосферасы

Психологиялық дайындық:

-Көңіл күйлеріңіз қалай?

-Керемет!(қолдарын көтереді )

-Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?

-Тамаша!(алақандарын шапалақтайды )

-Ынталарыңыз қалай?

-Ғажап! (қолдарын көтереді )

-Ендеше сабағымызды бастайық!

-О,о,о( бас бармағын көтереді )

Топқа бөлу

Оқушыларды «Жұбын тап» ойыны арқылы топқа бөлу

1топ Бір таңбалы сандар

2топ Екі таңбалы сандар

3 топ Үш таңбалы сандар

4 топ Төрт таңбалы сандар

5 топ Бес таңбалы сандар

Карточкалардан өрнектердің мәнін табу арқылы бір таңбалы,екі таңбалы,үш таңбалы,төрт таңбалы сандар болып топтасады

0∙1

0

Үй тапсырмасын пысықтау

№ 9 тапсырма

Оқушылар ауызша орындайды

Жаңа сабақ

Миға шабуыл «Дұрыс-бұрыс» ойын

- Азайғышты табу айырманың мәніне азайғышты қосу /бұрыс/

-Бірінші көбейткішті табу көбейтіндіні екінші көбейткішке бөлу/дұрыс/

-Жылдамдықты табу қашықтықты уақытқа бөлу/дұрыс/

-Заттың құнын табу бағасын санына көбейту дұрыс/

-Қашықтықты табу жылдамдықты уақытқа бөлу/бұрыс/

-Бірдей қосылғыштарды қосуды көбейту дейміз/ дұрыс/

-90° шамасындағы бұрыш сүйір бұрыш /бұрыс/

-Текшенің 5 жағы бар/бұрыс/

-Үшбұрыш бір түзудің бойында жататын түзу сызық /бұрыс/

-Орындалған жұмысты табу орындау жылдамдығын уақытқа көбейту /дұрыс/

-Балалар біз «Дұрыс-бұрыс» ойыны арқылы нені еске түсірдік?

-Өтілген материалды еске түсірдік

-Демек, не істедік?

-Қайталадық

17 қаңтар

Сынып жұмысы

Қайталау

Сабаққа кіріспес бұрын оқулыққа назар аударып,бүгінгі өтетін сабағымыздың мақсатын анықтап алайық

Мақсаты:

  • Қалдықпен бөлуді,көбейту мен бөлуді
  • Тіктөртбұрыштың енін,ұзындығын табуды
  • Шаршының енін,ұзындығын табуға берілген есептерді
  • Қозғалысқа берілген есептерді табуды меңгереміз

-Демек,осы мақсатқа жету үшін нені ескеруіміз керек?

Ережелер:

Үйге тапсырма: №8,9,Ойлан,тап

№ 8.Өрнек түрінде жаз,мәнін тап:

а) а-ны 2 мен 5-тің көбейтіндісіне көбейт,мұндағы а=75. 75∙(2∙5)=750

ә)в-ны 9 бен 4-тің көбейтіндісіне бөл, мұндағы в=720. 720: (9∙4)= 20

Тақтамен жұмыс.

№ 1.Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

1 топ 304 :14= 21(қалд10) Тексеру:21∙14=294 294+ 10=304 2топ 976: 23= 42 (қалд10) Тексеру:42∙23=966 966+ 10=976

3 топ 34∙13=442 442:13=34

4топ 18∙32=576 576: 32=18

5 топ а)85∙6=510 510:85= 6 510:6 = 85

Ұжымдық жұмыс.

№ 3

-Қашықтықты қалай табамыз? /S = ∙t/

-Жылдамдықты қалай табамыз? = S: t/

-Уақытты қалай табамыз? / t= /

Автобуспен-3 сағ ?км 300 км бірдей

Жүк машинасымен-2сағ?км

Ш:300: (3+2) =60км/сағ

603=180 км(автобуспен )

60∙2=120 км (жүк машинасымен )

Ж: 180км(автобуспен ), 120км(жүк машинасымен )

Топтық жұмыс

№ 4

1 топ а) Әр кв.м-31 кг.көкөніс

400 кв.м-?кг көкөніс

Ш: 40031=12400кг

Ж: 12400кг.көкөніс

2 топ ә)Әр кв.м-5 кг.қар

Ұзындығы-15 м

Ені-6 м

Қар- ?кг

S -?м

Ш: 156=90м

905=450 кг

Ж: 450 кг.қар

№5 /Постермен жұмыс/

Ұзындығы /а/

Ауданы /s/

Ені /в/

20м

200м

10м

3 топ а) Ұзындығы-20м

Ауданы-200м ²

Ені-?м

Ш: 200 :20=10м

Ж: Ені-10

Периметр/р/

Ені//

Ұзындығы/а/

60 м

10 м

20 м

4 топ ә) Р= 60м

Ені- 10м

Ұзындығы-? м

Ш: (60 : 2) -10=20 м

Тексеру :Р= (20+10)∙2=60

Ж: Ұзындығы 20м

5 топ №6

1-ші кесінді-15см

2-ші кесінді-? 3/1

3-ші кесінді-?

Ш: 15 : 3=5(2.кесінді) 15+5=20 (3.кесінді)

Ж: 3-ші кесінді 20см

№ 7 Ауызша орындау

-Шаршының ауданын қалай табамыз?

- Формуласын еске түсірейік / S = а∙а/

а) S-1600м²

а-?м

в-?м

Ш: 4040=1600м²

Ж: 1600 м²

-Шаршының периметрін қалай табамыз?

-Формуласын еске түсірейік /Р= а+а+а+а Р= а∙ 4 /

ә) Р-120 м

в-? м

а-?м

Ш: (30+30) 2=120м

120:2=60м

60:2=30м

Ж: а=30м,в=30м

Сергіту сәті

Айгөлек әні

Ой толғаныс

Сабақты бекіту

-Бүгін біз не үйрендік?

-Қай тапсырма қиын болды?

-Әлі де нені үйрену керек?

-Сабағымыз мақстаына жетті ме?

Үй тапсырмасы

№8, 9,Ойлан,тап (13-бет)

Оқушылар күнделіктеріне жазады

Бағалау

Ашық журнал

Бағалау парағын толтыру.

Бүгінгі сабақ ұнады ма? /Ауызша сұрау/ Өз көңіл- күйлерін айтып жеткізу

Бағалау парағын толтыру

Кері байланыс

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Пәннің аты:

Математика

Уақыты: 17.01.2019 ж

Мұғалім: Сахиева Роза Файзуллақызы

Сабақтың тақырыбы

Қайталау

Сілтеме

Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор

Сабақтың жабдығы

Суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер.

Жалпы мақсаттар

Оқыту  нәтижесі

Білімділік: Көбейтіндіні санға бөлу, екі таңбалы санға көбейту және бөлу,тік төртбұрыш,шаршының ұзындығын,енін табуға берілген есептерді шығаруда білім дағдыларын қалыптастыру
Дамытушылық: Өз бетінше жұмыс істеп, шығармашылық қабілетін дамыту, өз беттерінше қорытынды жасай білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларға алғашқы экономикалық білім беруге бағыт беру, нарықтық қатынастарға байланысты экономикалық дамыған іскер адамдарды тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру,жұбын тап
Пән аралық байланыс: еңбекке баулу, геометрия
Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, тірек сызба, сурет

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау парақшасымен таныстыру

Ынтымақтастық атмосферасы

Психологиялық дайындық:

-Көңіл күйлеріңіз қалай?

-Керемет!(қолдарын көтереді )

-Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?

-Тамаша!(алақандарын шапалақтайды )

-Ынталарыңыз қалай?

-Ғажап! (қолдарын көтереді )

-Ендеше сабағымызды бастайық!

-О,о,о( бас бармағын көтереді )

Топқа бөлу

Оқушыларды «Жұбын тап» ойыны арқылы топқа бөлу

1топ Бір таңбалы сандар

2топ Екі таңбалы сандар

3 топ Үш таңбалы сандар

4 топ Төрт таңбалы сандар

5 топ Бес таңбалы сандар

Карточкалардан өрнектердің мәнін табу арқылы бір таңбалы,екі таңбалы,үш таңбалы,төрт таңбалы сандар болып топтасады

0

01



Үй тапсырмасын пысықтау

9 тапсырма


Оқушылар ауызша орындайды

Жаңа сабақ

Миға шабуыл «Дұрыс-бұрыс» ойын

- Азайғышты табу айырманың мәніне азайғышты қосу /бұрыс/

-Бірінші көбейткішті табу көбейтіндіні екінші көбейткішке бөлу/дұрыс/

-Жылдамдықты табу қашықтықты уақытқа бөлу/дұрыс/

-Заттың құнын табу бағасын санына көбейту дұрыс/

-Қашықтықты табу жылдамдықты уақытқа бөлу/бұрыс/

-Бірдей қосылғыштарды қосуды көбейту дейміз/ дұрыс/

-90° шамасындағы бұрыш сүйір бұрыш /бұрыс/

-Текшенің 5 жағы бар/бұрыс/

-Үшбұрыш бір түзудің бойында жататын түзу сызық /бұрыс/

-Орындалған жұмысты табу орындау жылдамдығын уақытқа көбейту /дұрыс/

-Балалар біз «Дұрыс-бұрыс» ойыны арқылы нені еске түсірдік?

-Өтілген материалды еске түсірдік

-Демек, не істедік?

-Қайталадық

17 қаңтар

Сынып жұмысы

Қайталау

Сабаққа кіріспес бұрын оқулыққа назар аударып,бүгінгі өтетін сабағымыздың мақсатын анықтап алайық

Мақсаты:

  • Қалдықпен бөлуді,көбейту мен бөлуді

  • Тіктөртбұрыштың енін,ұзындығын табуды

  • Шаршының енін,ұзындығын табуға берілген есептерді

  • Қозғалысқа берілген есептерді табуды меңгереміз

-Демек,осы мақсатқа жету үшін нені ескеруіміз керек?

Ережелер:


Үйге тапсырма: №8,9,Ойлан,тап

8.Өрнек түрінде жаз ,мәнін тап:

а) а-ны 2 мен 5-тің көбейтіндісіне көбейт,мұндағы а=75. 75∙(2∙5)=750

ә)в-ны 9 бен 4-тің көбейтіндісіне бөл, мұндағы в=720. 720: (9∙4)= 20



Тақтамен жұмыс.

1.Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

1 топ 304 :14= 21(қалд10) Тексеру:21∙14=294 294+ 10=304 2топ 976: 23= 42 (қалд10) Тексеру:42∙23=966 966+ 10=976

3 топ 34∙13=442 442:13=34

4топ 18∙32=576 576: 32=18

5 топ а)85∙6=510 510:85= 6 510:6 = 85


Ұжымдық жұмыс .

3

-Қашықтықты қалай табамыз? /S = ∙t/

-Жылдамдықты қалай табамыз? = S: t/

-Уақытты қалай табамыз? / t= /


Автобуспен-3 сағ ?км 300 км бірдей

Жүк машинасымен-2сағ?км

Ш:300: (3+2) =60км/сағ

603=180 км(автобуспен )

60∙2=120 км (жүк машинасымен )

Ж: 180км(автобуспен ), 120км(жүк машинасымен )


Топтық жұмыс

4

1 топ а) Әр кв.м-31 кг.көкөніс

400 кв.м-?кг көкөніс

Ш: 40031=12400кг

Ж: 12400кг.көкөніс

2 топ ә)Әр кв.м-5 кг.қар

Ұзындығы-15 м

Ені-6 м

Қар- ?кг

S -?м

Ш: 156=90м

905=450 кг

Ж: 450 кг.қар


5 /Постермен жұмыс/

Ұзындығы /а/

Ауданы /s/

Ені /в/

20м

200м

10м

3 топ а) Ұзындығы-20м

Ауданы-200м ²

Ені-?м

Ш: 200 :20=10м

Ж: Ені-10


Периметр/р/

Ені//

Ұзындығы/а/

60 м

10 м

20 м

4 топ ә) Р= 60м

Ені- 10м

Ұзындығы-? м

Ш: (60 : 2) -10=20 м

Тексеру :Р= (20+10)∙2=60

Ж: Ұзындығы 20м


5 топ №6

1-ші кесінді-15см

2-ші кесінді-? 3/1

3-ші кесінді-?

Ш: 15 : 3=5(2.кесінді) 15+5=20 (3.кесінді)

Ж: 3-ші кесінді 20см


7 Ауызша орындау

-Шаршының ауданын қалай табамыз?

- Формуласын еске түсірейік / S = а∙а/

а) S-1600м²

а-?м

в-?м

Ш: 4040=1600м²

Ж: 1600 м²

-Шаршының периметрін қалай табамыз?

-Формуласын еске түсірейік /Р= а+а+а+а Р= а∙ 4 /

ә) Р-120 м

в-? м

а-?м

Ш: (30+30) 2=120м

120:2=60м

60:2=30м

Ж: а=30м ,в=30м

Сергіту сәті

Айгөлек әні

Ой толғаныс


Сабақты бекіту

-Бүгін біз не үйрендік?

-Қай тапсырма қиын болды?

-Әлі де нені үйрену керек?

-Сабағымыз мақстаына жетті ме?


Үй тапсырмасы

8, 9,Ойлан ,тап (13-бет)

Оқушылар күнделіктеріне жазады

 Бағалау

Ашық журнал

Бағалау парағын толтыру.

Бүгінгі сабақ ұнады ма? /Ауызша сұрау/
Өз көңіл- күйлерін айтып жеткізу

Бағалау парағын толтыру

Кері байланыс











































Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее