«Зима 2025»

План-канспект урока Ступень ліку з натуральным паказчыкам

Урок закрепления темы "Степень с натуральным показателем" на белорусскрм языке

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

План-канспект урока ў 5 класе па тэме “Ступень ліку з натуральным паказчыкам”

Мэты:

  • Адукацыйная:замацаваць паняцце ступені ліку, уменне пераўтвараць здабытак аднолькавых множнікаў у стпень і ступень – у здабытак; вучыць выконваць вылічэнні, якія змяшчаюць ступень натуральнага ліку.

  • Развіваючая: развіваць разумовыя аперацыі(аналіз, параўнанне, абагульненне), правільную матэматычную мову, уменне слухаць.

  • Выхаваўчая: Выхоўваць культуру зносін, культуру гаворкі. Выхаванне цікавасці да прадмета.

Ход урока:

  1. Арганізацыйны момант(1 мін)

Праверка гатоўнасці вучняў да ўрока, станоўчы эмацыянальны настрой.Падрыхтоўка да ўспрымання.

  1. Праверка дамашняга задання(3 мін)

Ці ўзніклі ў вас пытанні па дамашнім заданні? На кожны з прыкладаў дамашняга задання вызываю аднага з вучныў і ён расказывае, як выконваў заданне, а астатнімі правяраюць у сябе правільнасць рашэння. Калі ёсць памылка, то адразу папраўляюць яе.

  1. Падрыхтоўка вучняў да работы на асноўным этапе ўрока. (8 мін)

Хочацца пачаць наш ўрок з такіх слоў: «Скажы мне і я забуду,пакажы мне, і я запомню,дай мне паспрабаваць самому і я навучуся »

Перад вамі 2 рэбусы,разгадайце іх. (Слайд 2,3)

Ці знаёмы вы з дадзенымі словамі? У якой тэме гэтыя словы сустракаюцца? Што абазначаюць гэтыя словы?

Давайце з вамі ўспомнім тое, што мы праходілі на папярэднім уроку.(Франтальнае апытанне вучняў)Прачытайце выразы,назавіце аснову і паказчык ступені:(Слайд 4).

У наступным заданні патрэбна ўспомніць правіла запісу сумы некалікіх лікаў у выглядзе здабытку, здабытку аднолькавых множнікаў у выглядзе ступені з натуральным паказчыкам.

На дошцы высяць картачкі з пачаткам прыкладу і яго канцом. Вучням патрэбна сумясціць картачкі так, каб роўнасць была правільнай.

Вы ведаеце, як называецца самая яркая зорка зімовага начнога неба?

  1. Замацаванне ведаў і спосабаў дзеяння. (28 мін)

Для таго каб даведацца якая гэта зорка, Вам патрэбна рашыць прыклад. (Слайд 5) Раздаю кожнаму вучню лісток з прыкладам.

  1. Фізкультхвілінка(2 мін) (Слайд 6)

На кожнае дакладнае выказванне тры разы кіўнуць галавой і патопаць нагамі, на кожнае непраўдзівае – тры разы памахаць галавой улева-управа і выканаць два прыседы.

  1. Замацаванне ведаў і спосабаў дзеяння.

Давайце складзём табліцу для вылічэння ступені ліку 2 і 3.

Мы яе запомнім да 6, а далей яе запоўніце дома. (Раздаю лісткі з табліцай вучням)

n

а

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

2

2

4

8

16

32

64

128

256

512

1024

3

3

9

27

81

243

729

2187

6561

19683

59049



А цяпер будзем вучыцца выконваць вылічэнні, якія змяшчаюць ступень натуральнага ліку.

Выконваем заданні з падручніка №223(адзін вучань выходзіць да дошкі, а астатнія выконваюць у сшытку)

Незнайка выканаў дамашняе заданне і здаў настаўніку на праверку, ці ёсць у яго памылкі? Калі ёсць,то іх патрэбна выправіць. (Слайд 7)

  1. Падвядзенне вынікаў урока(1 мін)

Выстаўляю адзнакі вучням па вынікам работы ў класе.

  1. Дамашняе заданне(1 мін)Параграф 11, №238

  2. Рэфлексія (1 мін)

Вучань атрымлівае “магічны квадрат”. Кожнаму ліку ў адпавяднасць ставіцца літара,у выніку павіненна атрымацца выказванне. (Размясціць лікі ўпарадку нарастання)



18 -я


14 - е


7 - ы


10 - м


17 -ы


6 - в


2 - з


19 -!


16 -ш


4 - ц


11 –ы


20-!



12 - я


15 -п


8 - с


3 – е


13 - л



9 - а


1 - д


5 - і









Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее