«Зима 2025»

Синоним туралы түсінік

Синонимдер

Сабақтың тақырыбы: Синонимдер./Синонимы/Synonyms

Сабақтың мақсаттары: а) білімділік - оқушыларды сөз мағынасына мән беруге, сөздерді лексикалық жолмен талдай білуге үйрету; ә) дамытушылық – ойлау, пайымдау қабілеттерін дамыту, сөйлеу шеберлігіне, ой ұшқырлығына баулу; б) тәрбиелік – туған тіл әрбір елдің ұлттық мақтанышы екенін ұғындырып, келтірілген мысалдар арқылы елін, жерін, туған тілін сүйе білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту сабағы. Сабақтың әдісі: проблемалық ой тастау, баяндау, сұрақ - жауап, ізденушілік, зерттеушілік іс - әрекеттері, ойын түрлері. Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, синонимдер сөздігі Пәнаралық байланыс: әдебиет, бейнелеу өнері. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сабаққа назар аударту. Сәлемдесу/Приветствовать/Greetings 1. Салеметсіңдерме, здравствуйте, good morning Психологиялық дайындық

Шаттық шеңбері.Мұғалім: Қайырлы күн балалар! Күніміз сәтті болсын! Сендермен кездесіп тұрғаныма қуаныштымын. Қараңдаршы бәрің сондай қуанышты, бір-біріңе күліп қарап, жайдары, ақ жарқын болып тұрсыңдар.Жақсы сөз жаныңды жадыратады демекші, бәріміз шаттық шеңберіне жиналып, бір-бірімізге жылы сөздер айтайық, сәлемдесейік. Оқушылар бір-бірлеріне үш тілде тілек айтады. Мысалы: денсаулық-здоровья-health

2. Үй тапсырмасы/Домашнее задание/Homework 1. Оқушыларға үлестірмелі қима қағаздарды тарату. - Омонимдер дегеніміз не? - Омонимге 3 мысал жаз. - Омонимдердің көп мағыналы сөздерден айырмашылығы неде? - Әзіл өлең құрастыру. Өлең шумақтарында міндетті түрде омоним болуы керек. –Омоним сөзіне фонетикалық талдау жаса

3. Жаңа сабақты меңгеруге дайындық.

Сөзжұмбақ шешу. Сөзжұмбақ шешілгенде «синоним» сөзі шығады.

1.Төрт түліктің бірі?

2.Адамның досы..?

3.Ас атасы..

4.Тілсіз жау не?

5.Mother сөзінің аудармасы?

6. Немен құдық қазғандай?

7. Мақта қыз ертегісінің кейіпкері?

Тапсырма: Оқушылар жауаптарын тапқаннан кейін сөздерді үш тілде жазып шығу.

1.Сиыр-корова/cow/

2.Ит/ собака/dog

3. Нан/ хлеб/bread

4. От/огонь/fire

5. Ана/мама/mother

6. Ине/ иголка/needle

7. Мысық / кот/ cat

4. Жаңа сабақ/Новый урок/New lesson

1.Тыңдалым /Оқушыларға электрондық оқулық арқылы тыңдату/ Қазақ тілі-синонимге өте бай.

Мағыналары бір - біріне жақын, бірақ әртүрлі дыбысталып айтылатын сөздер тобы синонимдер деп аталады. Синонимдер мынадай белгілерге орай топтастырылады: 1) сөздің дыбысталуында өзшешілік болу керек

2) сөздер бір ғана ұғымды білдіру керек;

3) сөздер бір ғана сөз табына қатысты болуы керек;

5. Жаңа сабақты пысықтау: Класстер әдісі.

Оқушылармен синоним туралы тыңдап болғаннан кейін класстер толтыру.

Синоним

2. Оқулықпен жұмыс. 2-тапсырма. Қазақ тілінің синонимдер сөздігін пайдаланып, әр синонимдер сыңарларын бір вагон деп есептеп, синоним қатарларынан пойыз жасаңдар. Содан кейін сол пойызда неше вагон болғанын айтыңдар. 1 - қатарға «Туысқан» сөзі /Туыс, тума, ағайын, туған - туыс, жекжат - жұрағат, жамағайын/ 2 - қатарға «Данышпан» сөзі /Ұлы, дана, ғұлама, ойшыл, білімдар, оқымысты, данагөй/ 3 - қатарға «Азайту» сөзі /Алу, кеміту, шегеру, қысқарту/ 3. 3-тапсырма. Жұппен жұмыс

Мәтінді оқып шығып, ондағы ғажап, шақ, қараулық, уәде, айла, жан сөздерінің синонимдерін табыңдар. Ғажап – ғажайып, керемет, керім, таңғажайып; Шақ – кезінде, уақытында; Қараулық – әділетсіздік; Уәде – уағда, серт, ант; Айла – амал, тәсіл; Жан – адам, кісі, пенде.

6. Сергіту сәті.

Оқушылармен «Өрмекші» ойынын ойнау

Ойынның шарты: Оқушыларға ортаға дөңгеленіп тұрады. Оқушының біреуіне тоқитын дөңгелек жіп ұстатылады. Содан кейін сол жіпті 1 оқушы басқа бір оқушыға лақтырып сұрақ қояды. Ол жіпті қағып алып қойылған сұраққа жауап береді. Жауап бере алмай қалса, оқушының тілегін орындайды.

7. Сабақты бекіту.

Оқушылармен тест жұмысын жүргізу.

1. Синоним дегеніміз – А) Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздер В) Мағыналары қарама - қарсы сөздер С) Жазылуы әр түрлі, мағыналары бір - біріне жуық сөздер 2. «Даңқ» сөзінің синонимін тап. А) Мықты В) Атақ С) Дәулет 3. «Қадірлі, құрметті, қадірменді» синонимдік қатары қай сөз табына жатады? А) Сын есім В) Зат есім С) Үстеу 4. «Адам» сөзінің синонимін тап. А) Шәкірт В) Дос С) Кісі 5. Синонимдік қатардың дұрысын тап. А) Күлу, сықылықтау, жылау В) Зат, мүлік, нәрсе, бұйым С) Көне, жаңа, ескі Үйге тапсырма: 72-жаттығу. 35 бет

8. Рефлексия/ Рефлексия /Reflection/ Ұялы телефон

Оқушыларға қағаздан қиылған ұялы телефондар таратылады. Оқушылар оған бүгінгі өтілген сабақ бойынша мұғалімге смс хат жазады.

Оқушы білімін бағалау: Сыныпта белсенділік танытып, тапсырманы орындау ерекшелігіне қарай оқушы біліміне тиісті баға қойылады

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Синонимдер

Сабақтың тақырыбы: Синонимдер./Синонимы/Synonyms


Сабақтың мақсаттары:
а) білімділік - оқушыларды сөз мағынасына мән беруге, сөздерді лексикалық жолмен талдай білуге үйрету;
ә) дамытушылық – ойлау, пайымдау қабілеттерін дамыту, сөйлеу шеберлігіне, ой ұшқырлығына баулу;
б) тәрбиелік – туған тіл әрбір елдің ұлттық мақтанышы екенін ұғындырып, келтірілген мысалдар арқылы елін, жерін, туған тілін сүйе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгерту сабағы.
Сабақтың әдісі: проблемалық ой тастау, баяндау, сұрақ - жауап, ізденушілік, зерттеушілік іс - әрекеттері, ойын түрлері.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, синонимдер сөздігі
Пәнаралық байланыс: әдебиет, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сабаққа назар аударту.
Сәлемдесу/Приветствовать/Greetings
1. Салеметсіңдерме, здравствуйте, good morning
Психологиялық дайындық

Шаттық шеңбері.Мұғалім: Қайырлы күн балалар! Күніміз сәтті болсын! Сендермен кездесіп тұрғаныма қуаныштымын. Қараңдаршы бәрің сондай қуанышты, бір-біріңе күліп қарап, жайдары, ақ жарқын болып тұрсыңдар.Жақсы сөз жаныңды жадыратады демекші, бәріміз шаттық шеңберіне жиналып, бір-бірімізге жылы сөздер айтайық, сәлемдесейік. Оқушылар бір-бірлеріне үш тілде тілек айтады. Мысалы: денсаулық-здоровья-health

2. Үй тапсырмасы/Домашнее задание/Homework
1. Оқушыларға үлестірмелі қима қағаздарды тарату.
- Омонимдер дегеніміз не? - Омонимге 3 мысал жаз.
- Омонимдердің көп мағыналы сөздерден айырмашылығы неде?
- Әзіл өлең құрастыру. Өлең шумақтарында міндетті түрде омоним болуы керек. –Омоним сөзіне фонетикалық талдау жаса

3. Жаңа сабақты меңгеруге дайындық.

Сөзжұмбақ шешу. Сөзжұмбақ шешілгенде «синоним» сөзі шығады.


































1.Төрт түліктің бірі?

2.Адамның досы........?

3.Ас атасы .........

4.Тілсіз жау не?

5.Mother сөзінің аудармасы?

6. Немен құдық қазғандай?

7. Мақта қыз ертегісінің кейіпкері?

Тапсырма: Оқушылар жауаптарын тапқаннан кейін сөздерді үш тілде жазып шығу.

1.Сиыр-корова/cow/

2.Ит/ собака/dog

3. Нан/ хлеб/bread

4. От/огонь/fire

5. Ана/мама/mother

6. Ине/ иголка/needle

7. Мысық / кот/ cat


4. Жаңа сабақ/Новый урок/New lesson

1.Тыңдалым /Оқушыларға электрондық оқулық арқылы тыңдату/
Қазақ тілі-синонимге өте бай.

Мағыналары бір - біріне жақын, бірақ әртүрлі дыбысталып айтылатын сөздер тобы синонимдер деп аталады. Синонимдер мынадай белгілерге орай топтастырылады:
1) сөздің дыбысталуында өзшешілік болу керек

2) сөздер бір ғана ұғымды білдіру керек;

3) сөздер бір ғана сөз табына қатысты болуы керек;


5. Жаңа сабақты пысықтау:
Класстер әдісі.

Оқушылармен синоним туралы тыңдап болғаннан кейін класстер толтыру.




Синоним





















2. Оқулықпен жұмыс. 2-тапсырма. Қазақ тілінің синонимдер сөздігін пайдаланып, әр синонимдер сыңарларын бір вагон деп есептеп, синоним қатарларынан пойыз жасаңдар. Содан кейін сол пойызда неше вагон болғанын айтыңдар.
1 - қатарға «Туысқан» сөзі /Туыс, тума, ағайын, туған - туыс, жекжат - жұрағат, жамағайын/
2 - қатарға «Данышпан» сөзі /Ұлы, дана, ғұлама, ойшыл, білімдар, оқымысты, данагөй/
3 - қатарға «Азайту» сөзі /Алу, кеміту, шегеру, қысқарту/
3. 3-тапсырма.
Жұппен жұмыс

Мәтінді оқып шығып, ондағы ғажап, шақ, қараулық, уәде, айла, жан сөздерінің синонимдерін табыңдар.
Ғажап – ғажайып, керемет, керім, таңғажайып;
Шақ – кезінде, уақытында;
Қараулық – әділетсіздік;
Уәде – уағда, серт, ант;
Айла – амал, тәсіл;
Жан – адам, кісі, пенде.

6. Сергіту сәті.

Оқушылармен «Өрмекші» ойынын ойнау

Ойынның шарты: Оқушыларға ортаға дөңгеленіп тұрады. Оқушының біреуіне тоқитын дөңгелек жіп ұстатылады. Содан кейін сол жіпті 1 оқушы басқа бір оқушыға лақтырып сұрақ қояды. Ол жіпті қағып алып қойылған сұраққа жауап береді. Жауап бере алмай қалса, оқушының тілегін орындайды.


7. Сабақты бекіту.

Оқушылармен тест жұмысын жүргізу.

1. Синоним дегеніміз –
А) Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздер
В) Мағыналары қарама - қарсы сөздер
С) Жазылуы әр түрлі, мағыналары бір - біріне жуық сөздер
2.
«Даңқ» сөзінің синонимін тап.
А) Мықты
В) Атақ
С) Дәулет
3. «Қадірлі, құрметті, қадірменді» синонимдік қатары қай сөз табына
жатады?
А) Сын есім
В) Зат есім
С) Үстеу
4. «Адам» сөзінің синонимін тап.
А) Шәкірт
В) Дос
С) Кісі
5. Синонимдік қатардың дұрысын тап.
А) Күлу, сықылықтау, жылау
В) Зат, мүлік, нәрсе, бұйым
С) Көне, жаңа, ескі
Үйге тапсырма:
72-жаттығу. 35 бет

8. Рефлексия/ Рефлексия /Reflection/ Ұялы телефон

Оқушыларға қағаздан қиылған ұялы телефондар таратылады. Оқушылар оған бүгінгі өтілген сабақ бойынша мұғалімге смс хат жазады.

Оқушы білімін бағалау: Сыныпта белсенділік танытып, тапсырманы орындау ерекшелігіне қарай оқушы біліміне тиісті баға қойылады



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее