«Осень 2024»

Сложение и вычитание от 10 ти до 15 ти цифр

Математика

Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту (10- нан – 15-ке дейінгі сандар)

Сабақтың мақсаты:10- нан – 15-ке дейінгі сандардың таңбалануын үйрету.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Құрамын анықтау арқылы 10-нан- 15-ке дейінгі сандарды ретімен ауызша тура және кері санауға үйрету.

Түзете – дамытушылық: Таным, ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелілік: Қамқорлыққа, көмек қолын соза білуге тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын, талдау.

Көрнекі-құралдар: суреттер, кеспе цифрлар, үлестір. материалдар, тақта, бор.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

I апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Қызығушылықты ояту: 1, 2, 3 Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз!

III. Жаңа сабақ. 10-нан 15-ке дейінгі сандар. 10,11,12,13,14,15.

Тақтаға 15-ке дейінгі сандар қатары ілінген. Балалар мұғаліммен бірге тура және кері тәртіппен санайды. Балалар шаттық шеңберде өлең шумақтарың қимыл- қозғалыспен айтады. Оқып білім аламыз Біздер зерек баламыз Математика пәнінде, Тапқыр, алғыр боламыз.

Ауызша жұмыс. Тірек білімдерін жетілдіру. Мұғалім балаларға 10- нан 15-ке дейінгі сандар қатарын жетілдіруге арналған тапсырмалар береді: 1. 10 нан 15-ке дейін тура санау 2. 15-ден 10–ға дейін кері санау 4. Келесі санды атау. 5.Алдыңғы санды атау. 6. Сандардың көршілерін атау.

IY.Сергіту сәті.

Тура және кері санату. 10,11,12,13,14,15..

,...15,14,13,12,11,10

Тапсырма: Сандарды өсу ретімен орналастыр. 1 8 9 3 5 10 2 6 4 7

II апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Оқып білім аламыз

Біздер зерек баламыз Математика пәнінде, Тапқыр, алғыр боламыз.

«Жасырынбақ» ойыны. Шарты: 10-нан 15-ке дейінгі сандар беріледі. Сол сандардың 2-уін жасырамын. Балалар жасырылған сандарды табу керек.

IY.Сергіту сәті.

«Поезд» құрастыру ойыны.

Шарты: Вагондарға сандар жазылады.Сол санның шешуін тауып вагонға тіркеу керек.Мысалы: 0+0, 1+2, 2+5, 3+7

-«3» санын (саусақпен көрсету)

-«7» санын (саусақпен көрсету)

-«10» санын (саусақпен көрсету)

III апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тақтамен жұмыс. 10 санының құрамын анықтау.

5

7

5

3

Дидактикалық ойын «Көршісін тап» 1 2 3, 3 4 5, 6,7,8 9,10

«Неше рет?»ойыны.Мақсаты:заттар мен құбылыстарды санау дағдыларын бекіту. Шарты: Мұғалім қол шапалақтайды, балалар соған сәйкес цифр жазылған карточканы көрсетеді.

IY.Сергіту сәті.

IV апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тақтамен жұмыс. Сандарды сурет бойынша орналастыр.

Доп - 8, алма - 7, сәбіз - 5, саңырауқұлақ - 4, пирамида - 5.

«Суреттегі заттарды сандармен сәйкестендір»

Мысалы: 10 санын 1 заттын суретімен сәйкестендіру керек.

IY.Сергіту сәті.

Дидактикалық ойын: «Сандарға үй жасаймыз".

(әр балаға ішінде геометриялық пішіндер бар конверт беріледі)

Шарты: берілген пішіндерден құрастырып үй жасап шығу. Қай бала бірінші құрастырса, сол балаға жұлдызша беріледі.

«Не жоқ?» ойыны. Мұғалім тақтада ілініп тұрған сандардың есте сақтауын өтінеді. Сосын бала көзін жұмған уақытта мұғалім бір санды алып қояды. Жоғалған санды табу керек.

VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау.

VII. Бағалау: Балаларды жеке-жеке мадақтау.

Күтілетін нәтиже: 10-нан 15-ке дейінгі сандардың құрамын анықтау арқылы 10-нан 15-ке дейінгі сандарды ретімен ауызша тура және кері санап, қосып, азайтып, жазып үйренуі.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Математика

Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту (10- нан – 15-ке дейінгі сандар)

Сабақтың мақсаты:10- нан – 15-ке дейінгі сандардың таңбалануын үйрету.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Құрамын анықтау арқылы 10-нан- 15-ке дейінгі сандарды ретімен ауызша тура және кері санауға үйрету.

Түзете – дамытушылық: Таным, ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелілік: Қамқорлыққа, көмек қолын соза білуге тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын, талдау.

Көрнекі-құралдар: суреттер, кеспе цифрлар, үлестір. материалдар, тақта, бор.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

I апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Қызығушылықты ояту: 1, 2, 3
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз!

III. Жаңа сабақ. 10-нан 15-ке дейінгі сандар.  10,11,12,13,14,15......

Тақтаға 15-ке дейінгі сандар қатары ілінген. Балалар мұғаліммен бірге тура және кері тәртіппен санайды. Балалар шаттық шеңберде өлең шумақтарың қимыл- қозғалыспен айтады .
Оқып білім аламыз
Біздер зерек баламыз
Математика пәнінде,
Тапқыр, алғыр боламыз.

Ауызша жұмыс. Тірек білімдерін жетілдіру.
Мұғалім балаларға 10- нан 15-ке дейінгі сандар қатарын жетілдіруге арналған тапсырмалар береді: 
1. 10 нан 15-ке дейін тура санау
2. 15-ден 10–ға дейін кері санау
4. Келесі санды атау...
5.Алдыңғы санды атау....
6. Сандардың көршілерін атау...

IY.Сергіту сәті.

Тура және кері санату. 10,11,12,13,14,15.......

,..............15,14,13,12,11,10

Тапсырма: Сандарды өсу ретімен орналастыр. 1 8 9 3 5 10 2 6 4 7

II апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).

Оқып білім аламыз

Біздер зерек баламыз
Математика пәнінде,
Тапқыр, алғыр боламыз.

«Жасырынбақ» ойыны. Шарты: 10-нан 15-ке дейінгі сандар беріледі. Сол сандардың 2-уін жасырамын. Балалар жасырылған сандарды табу керек.

IY.Сергіту сәті.

«Поезд» құрастыру ойыны.

Шарты: Вагондарға сандар жазылады.Сол санның шешуін тауып вагонға тіркеу керек.Мысалы: 0+0, 1+2, 2+5, 3+7

-«3» санын (саусақпен көрсету)

-«7» санын (саусақпен көрсету)

-«10» санын (саусақпен көрсету)

III апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тақтамен жұмыс. 10 санының құрамын анықтау.


5


7

5


3


Дидактикалық ойын «Көршісін тап» 1 2 3, 3 4 5, 6,7,8 9,10

«Неше рет?»ойыны.Мақсаты:заттар мен құбылыстарды санау дағдыларын бекіту. Шарты: Мұғалім қол шапалақтайды, балалар соған сәйкес цифр жазылған карточканы көрсетеді.

IY.Сергіту сәті.

IV апта

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тақтамен жұмыс. Сандарды сурет бойынша орналастыр.

Доп - 8, алма - 7, сәбіз - 5, саңырауқұлақ - 4, пирамида - 5.

«Суреттегі заттарды сандармен сәйкестендір»

Мысалы: 10 санын 1 заттын суретімен сәйкестендіру керек.

IY.Сергіту сәті.

Дидактикалық ойын: «Сандарға үй жасаймыз".

(әр балаға ішінде геометриялық пішіндер бар конверт беріледі)

Шарты: берілген пішіндерден құрастырып үй жасап шығу. Қай бала бірінші құрастырса, сол балаға жұлдызша беріледі.

«Не жоқ?» ойыны. Мұғалім тақтада ілініп тұрған сандардың есте сақтауын өтінеді. Сосын бала көзін жұмған уақытта мұғалім бір санды алып қояды. Жоғалған санды табу керек.

VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау.

VII. Бағалау: Балаларды жеке-жеке мадақтау.

Күтілетін нәтиже: 10-нан 15-ке дейінгі сандардың құрамын анықтау арқылы 10-нан 15-ке дейінгі сандарды ретімен ауызша тура және кері санап, қосып, азайтып, жазып үйренуі.


















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее